剣道クラブリエカ
Kendo klub Rijeka

剣道クラブリエカ
Kendo klub Rijeka

IAIDO

Što je iaido?

Iaido je japanska borilačka vještina koja nas uči da se prilagodimo konfliktnim situacijama kroz korištenje japanske sablje, katane. Cilj iaido-a je razviti mentalno stanje koje omogućuje slobodnu i pravilnu reakciju u bilo kojoj situaciji. 

Za razliku od kendo-a koji uči tehnici borbe kada su mačevi već izvađeni, iaido se fokusira na brze i efikasne tehnike izvlačenja sablje iz korica, izvođenja rezova i blokova, te vraćanja sablje u korice, kao reakciju na napad protivnika. Trening se sastoji gotovo u potpunosti od individualnih formi tj. kata. Svaka kata započinje i završava sa sabljom u koricama. 


Učenici iaido-a se ne bore jedan protiv drugog – kate se izvode protiv zamišljenih protivnika, no učenici bi se trebali ponašati kao da su u stvarnom konfliktu. Sposobnost postizanja takve razine koncentracije i mirnoće u stresnim situacijama je jedan od mnogo ciljeva iaido-a.

Kod nas možete učiti ZNKR Iaido kao i koryu (stara škola) stil „Muso Jikiden Eishin Ryu“ čiji korijeni sežu u 17. stoljeće, čineći ga jednim od najstarijih japanskih stilova mačevanja.

Zašto vježbati iaido?

Iako iaido nema praktičnu primjenu u samoobrani, postoji mnogo razloga za vježbanje ove vještine:

  • Disciplinira nas i uči strpljenju
  • Kultivira duh
  • Jača koncentraciju i samopouzdanje
  • Pomaže nam nositi se u stresnim situacijama
  • Uči nas o japanskoj kulturi i povijesti
  • Poboljšava koordinaciju i motoričke sposobnosti
  • Jača tijelo

Kratka povijest

Povijest iaido-a seže još u 14. stoljeće, kada su nastale mačevalačke škole usmjerene ratnim tehnikama. Nakon ujedinjenja Japana u 16. stoljeću počinje period relativnog mira, tijekom kojeg je samurajska klasa doživjela promjenu od ratnika do rafiniranih pojedinaca koji su mogli služiti vladi. Vježbanje mačevalačkih vještina prestaje imati isključivo borilačku primjenu, te počinje služiti za razvijanje karaktera. 
 
 
Osnivačem iaido-a smatra se Hayashizaki Jinsuke Shigenobu (1546.? – 1621.), koji je, prema legendi, nakon što je danima meditirao doživio prosvjetljenje, kroz koje je dobio uvid u tehnike vađenja mača, tada poznate pod nazivom batto-jutsu ili iai-jutsu. Te su se tehnike prenosile kroz generacije i danas su temelj za dva osnovna stila iaido-a, Muso jikiden eishin ryu, te Muso shinden ryu. Muso jikiden eishin ryu reformirao je Oe Masamichi tijekom Taisho perioda (1912. – 1926.), dok je Muso shinden ryu osnovao Nakayama Hakudo 1932. godine. Hakudo je također zaslužan za popularizaciju termina “iaido”.

1969. je krovna japanska kendo federacija prvi put predstavila sedam standardiziranih iaido tehnika (seitei gata), danas poznatih kao Zen Nippon Kendo Renmei Iaido (Skraćeno ZNKR). ZNKR Iaido je stvoren kako bi se promicao iaido među vježbačima kendo-a. Danas se ZNKR Iaido koristi za sva polaganja za viša zvanja pod okriljem međunarodne kendo federacije, te je najpoznatija forma iaido-a na svijetu.

Zen Nippon Kendo Renmei Iaido.

Zen Nippon Kendo Renmei Iaido je Iaido stil krovne svjetske kendo federacije – All Japan Kendo Federation. Ovaj stil je poznat kao seitei Iaido ili Zenken Iaido. Osnovan je kako bi se promovirao iaido unutar kendo zajednice te da bi se mogao koristiti kao standard za sva polaganja i natjecanja unutar federacije. Kao rezultat toga ZNKR Iaido je najprepoznatljvija forma iaido-a u svijetu.

1966. godine na Iaido turniru u Osaki je odlučeno da će se stvoriti standardizirani sistem iaido formi, te je 1969. odbor od 11 visokorangiranih učitelja različitih škola sastavio sedam kata. Prvi javni nastup novoosnovanog ZNKR Iaido-a održao je u travnju 1969. Kamimoto Eichi u Butokuden-u u Kyotu. 1980. godine dodane su još tri kate, a 2001. još dodatne dvije. ZNKR Iaido ukupno sadrži 12 kata.

Komisija iz 1969. godine, te rang i imena škola pojedinih učitelja:
– Danzaki Tomoaki, 9. Dan Hanshi, Muso Shinden Ryu
– Yamatsuta Jukichi, 9. Dan Hanshi, Muso Shinden Ryu
– Yamamoto Harusuke, 9. Dan Hanshi, Muso Jikiden Eishin Ryu
– Masaoka Kazumi, 9. Dan Hanshi, Muso Jikiden Eishin Ryu
– Muto Shuzo, Hanshi, 9. Dan Hanshi, Hasegawa Eishin Ryu
– Kamimoto Eichi, 9. Dan Hanshi, Hasegawa Eishin Ryu
– Yoshizawa Ikki, 9. Dan Hanshi, Hoki Ryu
– Tsumaki Seirin, 8. Dan Kyoshi, Tamiya Ryu
– Suetsugo Tomezo 8. Dan Kyoshi, Muso Shinden Ryu
– Nukada Hisashi, 8. Dan Kyoshi, Muso Shinden Ryu
– Ohmura Tadaji, 8. Dan Kyoshi, Muso Shinden Ryu
– Sawayama Shuzo 8. Dan Kiyoshi, Hoki Ryu

Komisija iz 1980. godine:
– Danzaki Tomoaki, 9. Dan Hanshi, Muso Shinden Ryu
– Kamimoto Eichi, 9. Dan Hanshi, Muso Shinden Ryu
– Hashimoto Masatake, 9. Dan Hanshi, Muso Jikiden Eishin Ryu
– Wada Hachiro, 8. Dan Hanshi, Muso Shinden Ryu
– Mitani Yoshisato, 8. Dan Hanshi, Muso Jikiden Eishin Ryu
– Sawayama Shuzo, 8. Dan Hanshi, Hoki Ryu

Zen nippon kendo renmei iaido uključuje 4 sjedeće i 8 stojećih kata, koje prikazuju najprepoznatljivije tehnike različitih tradicionalnih škola, te sadržavaju horizontalne, vertikalne, dijagonalne i uzastopne rezove, kao i ubode.


Lista kata:
1. Ipponme – Mae
2.Nihonme – Ushiro
3.Sambonme – Ukenagashi
4. Yonhonme -Tsuka ate
5. Gohonme – Kesa giri
6. Ropponme – Morote tsuki
7. Nanahonme – Sanpo giri
8. Hachihonme – Ganmen ate
9. Kyuhonme – Soete tsuki
10. Jupponme – Shiho giri
11. Juipponme – Sou giri
12. Junihonme – Nukiuchi